Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Three Beloit High athletes receive Wichita Eagle All-Class HM

WICHITA – Beloit High School sophomore Benson Berndt received Wichita-Eagle Honorable Mention in Class 2A as a Running Back; sophomore Grady Seyfert as an Offensive Lineman; junior Brennan Walker as a Defensive Lineman and junior Jackson Rexroat as Defensive Back.

CLASS 2A

QB—Torrey Horak, Rossville, jr., 5-10, 170

QB—Ty Sides, Phillipsburg, sr., 5-9, 160

RB—Holt Hanzlick, Hoisington, sr., 5-11, 205

RB—Woodrow Rezac, Rossville, sr., 6-1, 175

RB—Andrew Schwinn, Maur Hill Mt. Academy, sr., 5- 11, 200

WR—Spencer Davidson, Minneapolis, sr., 6-2, 215

WR—Bo Reeves, Rossville, sr., 6-5, 210

OL—Hunter Barlow, Haven, sr., 6-3, 315

OL—Caige Cromer, Silver Lake, sr., 6-2, 215

OL—Christien Hawks, Norton, sr., 6-5, 260

OL—Taylor Torrance, St. Mary’s Colgan, sr., 6-2, 240

OL—Samuel Underwood, Maur Hill Mt. Academy, sr., 6- 2, 240

DL—Nathan Deters, Nemaha Central, sr., 6-2, 220

DL—Connor Pruyser, Silver Lake, sr., 6-2, 215

DL—Austin Rempel, Hillsboro, sr., 5-10, 205

DL—Drew Whalen, Osage City, sr., 5-10, 250

LB—Kaiden Brown, Rossville, jr., 5-8, 175

LB—Anthony Hays, Garden Plain, sr., 6-0, 200

LB—Cole Steinert, Hoisington, sr., 5-9, 175

LB—Cameron Wise, West Franklin, sr., 6-5, 240

DB—Ty Gerety, Nemaha Central, sr., 5-11, 175

DB—Layne Hurla, Rossville, sr., 5-8, 155

DB—Hunter Morris, Hoisington, sr., 5-7, 170

DB—Darby Roper, Haven, sr., 5-11, 165

K—Mason Munz, Kingman, sr., 6-0, 150

Offensive Player of the Year—Torrey Horak, jr., Rossville. Defensive Player of the Year—Darby Roper, sr., Haven. Coach of the Year— Drew Thalmann and Thomas Cooprider, Haven.

Honorable mention

QB—Landon Boss, so., Osage City; Drew Caudle, sr., Maur Hill Mt. Academy; Nolan Freund, so., Kingman; Jay Gould, fr., Syracuse; Lucas Hammeke, sr., Hutchinson Trinity; Kade Harris, so., Thomas More Prep; Mason Haxton, sr., Hoisington; Zac Kramer, jr., Nemaha Central; Daigan Kruger, jr., Silver Lake; Dawson Lehman, sr., Erie; Trent Moeckel, sr., Minneapolis; Matthew Potucek, jr., Hillsboro; Darby Roper, sr., Haven; Jonah Ruder, sr., Norton; Jake Wright, jr., St. Mary’s Colgan.

RB—Reed Adelhardt, jr., Garden Plain; Alan Anderson, sr., Sterling; Josh Ball, sr., Hoisington; Jared Baxa, sr., Republic County; Benson Berndt, so., Beloit; Dom Bevilacqua, sr., St. Mary’s Colgan; Phoenix Carpenter, sr., Neodesha; Buddy Claibourn, sr., Fredonia; Guillermo Flores, jr., Southwestern Heights; Walt Gray, so., Hutchinson Trinity; Braxton Harrison, jr., Cimarron; Dalton Hilyard, jr., Douglass; Isaiah Holz, sr., St. Marys; Derek Larison, jr., Riverton; Nash Money, so., Wellsville; Nathan Schmidt, sr., Haven; Luke Sharp, sr., Ellsworth; Cameron Wise, sr., West Franklin.

WR—Trey Anderson, sr., Ellsworth; Tim Bible, sr., Belle Plaine; Dillon Boldt, sr., Hillsboro; Bray Davies, sr., Riverside; Garrett Fager, jr., Osage City; Gunnar Fort, sr., Osage City; Tyler Gerety, sr., Nemaha Central; Kagan Keeten, sr., Phillipsburg; Grant Kocour, sr., Maur Hill Mt. Academy; Seth Krehbiel, sr., Kingman; Walker Mallatt, sr., Riverton; Layne Mayeske, sr., Fredonia; Alex Pfaff, jr., Chaparral; Gianni Piccini, sr., St. Mary’s Colgan; Gannon Remer, jr., Silver Lake; Skylar Shingleton, sr., Haven; Garrison Spoonts, jr., Eureka; Jace Wentling, jr., Thomas More Prep; Frank Wichert, jr., Hillsboro.

OL—Roy Aguilar, so., Syracuse; Dawson Aller, sr., Lakin; Brycent Ashley, sr., Belle Plaine; Austin Bell, sr., Kingman; Quintin Beeson, sr., Republic County; Kris Brown, sr., Rossville; Brock Buresh, jr., Phillipsburg; Nathan Deters, sr., Nemaha Central; Gage Dewlen, sr., Haven; Cole Gilliland, so., Hoisington; Kaleb Green, so., Wellsville; Jack Haukap, sr., Garden Plain; Anthony Hays, sr., Garden Plain; Willie Kesinger, sr., Maur Hill Mt. Academy; Wyatt Littrell, sr., Osage City; Joe Martin, jr., Douglass; Todd Palic, sr., Marion; Nolan Parker, sr., Mission Valley; Keaton Pedigo, sr., Hutchinson Trinity; Austin Rempel, sr., Hillsboro; Hunter Renick, sr., Cimarron; Braden Rucker, sr., Eureka; Grady Seyfort, so., Beloit; Kyler Starbuck, sr., Fredonia; Colby Stephens, sr., Wellsville; Micah Uber, sr., Southeast-Cherokee; Blake Walker sr., Humboldt; Caden Webb, sr., Sterling; Dane Whalen, sr., Osage City.

DL—Roy Aguilar, so., Syracuse; Dawson Aller, sr., Lakin; Keyon Baccus, sr., Minneapolis; Josh Ball, sr., Hoisington; Hunter Barlow, sr., Haven; Dalton Freund, sr., Kingman; Mshewe Hale, jr., Rossville; Jack Haukap, sr., Garden Plain; Christien Hawks, sr., Norton; Any Jamis, sr., Fredonia; Kameron Ines, sr., Republic County; Kannon Keller, sr., St. Mary’s Colgan; Willie Kesinger, sr., Maur Hill Mt. Academy; Brody Lietz, jr., Rossville; Hunter Renick, sr., Cimarron; Braden Rucker, sr., Eureka; Ben Rudeen, sr., Mission Valley; Gavin Sproul, sr., Norton; Caleb Steele, sr., Belle Plaine; Micah Uber, sr., Southeast-Cherokee; Brennan Walker, jr., Beloit; Caden Webb, sr., Sterling; Trenton Yoder, jr., Haven.

LB—Reed Adelhardt, jr., Garden Plain; Alan Anderson, sr., Sterling; Seth Anderson, so., Norton; Andrew Bergmeier, sr., Hutchinson Trinity; Phoenix Carpenter, sr., Neodesha; Corey Catron, jr., Rossville; Cooper Hajek, so., Nemaha Central; Holt Hanzlick, sr., Hoisington; Seth Krehbiel, sr., Kingman; Brody Littrell, jr., Osage City; Keaton Loop, jr., Haven; Brennan Lowe, sr., Eureka; Efren Natividad, sr., Southwestern Heights; Todd Palic, sr., Marion; Luis Perez, sr., Syracuse; Tristan Rathbone, jr., Hillsboro; Andrew Schwinn, sr., Maur Hill Mt. Academy; Tate Seabolt, sr., Cimarron; Trey Sommer, so., Humboldt; Blake Stallbaumer, so., Nemaha Central; Jake Wegner, sr., Silver Lake; Brice Wood, sr., St. Mary’s Colgan.

DB—Parrish Beagle, sr., Maur Hill Mt. Academy; Reid Crawford, sr., Osage City; Joel Deters, jr., Mission Valley; Joel Ford, jr., Phillipsburg; Landon Gray, sr., Hutchinson Trinity; Gavin Gudenkauf, sr., Nemaha Central; Braxton Harrison, jr., Cimarron; Ayden Kearney, sr., Wellsville; Dawson Lehman, sr., Erie; Cole Martin, sr., Douglass; Layne Mayeske, sr., Fredonia; Mason Munz, sr., Kingman; Gage Palic, sr., Nemaha Central; Matthew Potucek, jr., Hillsboro; Bo Reeves, sr., Rossville; Brogan Renfro, jr., Silver Lake; Jackson Rexroat, jr., Beloit; Andrew Ridenhour, sr., Cimarron; Chase Robinson, sr., Hoisington; Jonah Ruder, sr., Norton; Travis Scheer, sr., Garden Plain; Eli Wiseman, sr., Belle Plaine.

K—Emmanuel Aguilar, jr., Cimarron; Channar Feuerbacher, jr., Silver Lake; Lucas Hammeke, sr., Hutchinson Trinity; Janko Kalan, sr., St. Mary’s Colgan; Bo Reeves, sr., Rossville; Chasyn Vogan, jr., Minneapolis; Jace Wentling, jr., Thomas More Prep.

Beloit Call

P.O. Box 309, Concordia, Ks. 66901

Phone: 785-738-3537